Grube, cienkie, okrągłe, sześciokątne czy może trójkątne? Jakie kredki wybrać spośród ogromu rodzajów dostępnych na rynku? Czym się różnią? Które są najlepsze?
Kredki pojawiają się w życiu dziecka bardzo wcześnie. Już przed okresem szkolnym dzieci podejmują próby swoich sił artystycznych, chociaż w tym czasie twórczość rzadko pojawia się na kartkach papieru dla niej przeznaczonych. Wraz z upływem czasu, mali artyści rozwijają zdolności plastyczne. Warto ich w tym rozwoju wesprzeć, kupując odpowiednie kredki.
Dla najmłodszych artystów, zdecydowanie polecane są kredki grube. Pomagają one rozwijać prawidłowy chwyt pęsetkowy, który jest zmorą wielu mam pierwszoklasistów. Grubsze kredki są również idealnym rozwiązaniem, kiedy dziecko do rysowania używa całej swojej siły i zwykłe kredki często tego nie wytrzymują, łamiąc się. Najlepiej kształtującymi chwyt są kredki trójkątne, które wymuszają określone trzymanie ich w dłoni.
Wśród rodzajów kredek możemy znaleźć kredki ołówkowe, świecowe oraz woskowe. Każdy z tych rodzajów ma swoich zwolenników. Kredki ołówkowe są „najczystsze” i najtrwalsze z dostępnych, jednak wymagają one temperowania, które rozprasza uwagę dziecka. Kredki świecowe i woskowe są bardziej miękkie od tradycyjnych i można używać ich bez temperowania, jednak są one mniej dokładne i często się łamią pod naporem małej rączki lub podczas przenoszenia w piórniku.
Dla dzieci i młodzieży z większym doświadczeniem w rysowaniu polecamy pastele. Do wyboru mamy dwa rodzaje: suche oraz olejne. Rysowanie pastelami to już wyższy poziom artystyczny. Mimo swojej prostoty można nimi wyczarować prawdziwe arcydzieła. Pastele olejne nadają się idealnie do tworzenia cieni i przenikania kolorów, które nie blakną i zawsze zostają intensywne i świeże. Dzięki swojej strukturze i kremowej konsystencji, nawet przy małym wyborze kolorów, możemy uzyskać bogatą paletę barw na rysunku. Malowanie pastelami suchymi przypomina posługiwanie się kredą. Delikatna, nieco sypka kreska bez trudu daje się rozcierać na kartce.
Jeśli dziecku trudno będzie rysować, zniechęci się i nie będzie chciał rozwijać potencjalnego talentu, który w nim drzemie. Dlatego w dobre kredki warto zainwestować.
Media społecznościowe