Śniadaniówki i bidony

Śniadaniówki i bidony

Pomagamy wybrać śniadaniówkę i bidon do szkolnej wyprawki

Kompletując szkolną wyprawkę dla dziecka, szczególnie jeśli czynimy to po raz pierwszy, może zdarzyć się, że kupimy czegoś zbyt dużo w myśl zasady „na pewno się przyda!” albo przeoczymy jakiś praktyczny element wyposażenia. Trudno uniknąć tych błędów wobec natłoku rozlicznych akcesoriów szkolnych. O ile flamastry brokatowe, fluorescencyjne kredki, nożyczki do wycinania wzorków czy pisaki-stemple możemy z góry uznać za ponadprogramowe gadżety, bez których można się obejść z łatwością, o tyle śniadaniówka i bidon są szkolnymi must have dla dzieci w każdym wieku. Dbając o to, aby dziecko miało zawsze przy sobie zbilansowany posiłek, minimalizujemy ryzyko, że sięgnie po niezdrowe przekąski (niestety wciąż) sprzedawane w szkolnych sklepikach. Przestrzeganie zasad zdrowej diety jest istotne dla osób w każdym wieku, a dla dzieci w wieku szkolnym szczególnie. Sposób odżywiania ma przecież wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, figurę, ale na pamięć koncentrację, a nawet na tempo przyswajania wiedzy. Komponowanie zdrowych posiłków dla najmłodszych w warunkach domowych nie stanowi problemu, ten pojawia się dopiero w szkole. Aby uniknąć lub chociaż zminimalizować ryzyko zajadania głodu (i podjadania) niezdrowymi przekąskami zaopatrzmy nasze pociechy w dobrej jakości pojemniki na żywność. Czy zakup śniadaniówki pomoże zadbać o odpowiednią dietę dziecka poza domem? Po jakie modele śniadaniówek i bidonów warto sięgać? Jakie przekąski dawać dzieciom do szkoły? 

Szkolna śniadaniówka – jaką wybrać? 

Wybór odpowiedniego pojemnika na śniadanie (lub lunch) dla najmłodszych stanowi nie lada wyzwanie. Trudno przecież dokonać wyboru z myślą o sobie, nie mówiąc już o własnym dziecku. Rozmiar śniadaniówki powinien być dostosowany do wymiarów plecaka lub torby, w którym będzie przechowywany oraz do wielkości i rodzaju posiłków, jakie planujemy przygotowywać. Noszenie śniadaniówki w oddzielnym woreczku (torbie) pozwala na zabranie dowolnej wielkości pojemnika (np. lunchbox’a z wieloma przegródkami), a co za tym idzie, ilości posiłków. Jednak jeśli szkoła nie zapewnia uczniom szafek do przechowywania, to nie będzie to zbyt wygodne i praktyczne rozwiązanie. Największą popularnością cieszą się pojemniki, które z łatwością mieszczą się w dziecięcym plecaku (lub tornistrze). Z myślą o przechowywaniu śniadaniówki w komorze  głównej plecaka lub jednej z zewnętrznych kieszeni warto wybierać płaskie, wąskie pojemniki o prostokątnym kształcie. Zwracajmy uwagę na jakość tworzywa, z którego wykonany został pojemnik na drugie śniadanie oraz na jego wagę. Plecaki wraz z całą szkolną wyprawką nie należą do lekkich, mało tego, w większości przypadków ich ciężar przekracza dopuszczalne normy wagowe. Aby więc nie obciążać dziecka dodatkowym ciężarem, sięgajmy po pojemniki wykonane z lekkich materiałów.  Designerskie drewniane, metalowe lub szklane pojemniki przeznaczmy raczej do innych celów.  

Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? 

Niestety, większość lekkich śniadaniówek wykonana jest z kiepskich jakościowo materiałów, jak chociażby te sprzedawane w supermarketach. Zdarzają się jednak wyjątki od reguły jak chociażby śniadaniówki (i lunchbox’y) marki Topgal i Paso. Pierwsze z wymienionych ważą zaledwie 0,008 kg, odznaczają się dużą pojemnością (do 1200 ml), a ponadto można podgrzewać w nich jedzenie w mikrofalówce i myć w zmywarce. Zwracajmy uwagę na typ i jakość materiału, z którego wykonana została śniadaniówka szkolna. Pojemniki Paso wykonane są z nietoksycznych i bezpiecznych dla dzieci materiałów (wg. opinii wydanej przez firmę SGS i TUVRheinland) i nie zawierają szkodliwego BPA. W ofercie Topgal i Paso znajdziemy spory wybór pojemników śniadaniowych. Egzemplarze w odcieniach róży, fioletów i niebieskiego z motywami bajkowymi lub zwierzątkami z pewnością przypadną do gustu niejednej dziewczynce, natomiast w oczekiwania chłopców wpiszą się czarne, szare lub zielone pojemniki nawiązujące grafiką i stylistyką do różnych dyscyplin sportowych, np. piłki nożnej. Uczniowie wyższych klas szkoły podstawowej lub liceum sięgną raczej po bardziej uniwersalne i neutralne wzory, np. półprzezroczyste opakowania marki Topgal lub jednokolorowe marki Bagmaster.  

Posiłki i przekąski idealne do szkoły 

Posiłki i szkolne przekąski powinny być, przynajmniej na tyle na ile podpowiada nam wyobraźnia, urozmaicone i smaczne, a przede wszystkim atrakcyjne wizualnie. Zmysł wzroku odgrywa dużą rolę w pojawianiu się apetytu lub jego braku. Pomysłów na śniadania dla najmłodszych jest wiele, dlatego wystrzegajmy monotonii, aby nie przyzwyczaić dziecka wyłącznie do jednej gamy smaków. Jeżeli jednego dnia serwujemy śniadanie słodkie, drugiego wybierajmy bardziej wytrawne warianty. Kiedyś jedyną alternatywą dla szkolnego posiłku była kanapka z szynką lub serem. Dziś jest w czym wybierać, dlatego warto dietę dziecka urozmaicać. Wystrzegajmy się jednak produktów posiadających w swoim składzie nadmierną ilość cukrów – słodzone dżemy, kremy czekoladowe, drożdżówki, gazowane napoje typu Sprite – które spożywane w nadmiarze prowadzić mogą do otyłości lub innych poważnych chorób. Wybierając pieczywo z myślą o kanapkach dla dziecka, sięgajmy po ciemne i wieloziarniste pieczywo, które stanowi zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych białych wypieków. Wielu rodziców z myślą o drugim śniadaniu (jako ciekawszą alternatywę dla kanapek) wybiera tortillę, które wypełnić można dowolnym rodzajem składników serowo-mięsno-warzywnych (sałata, pomidory, ogórki, sery, wędliny, ryby). Alternatywą dla typowych słodkich przekąsek będą wieloziarniste batony na bazie płatków owsianych, posiadające w swoim składzie pełnowartościowe składniki takie jak: orzechy, suszone owoce, otręby, pestki dyni, słonecznika. Dodatkiem do każdego przygotowanego posiłku warto uczynić jakiś świeży owoc – jabłko, gruszka, banan – lub pokrojone warzywa (marchewka, seler naciowy, ogórek).    

Bidon na wodę i napoje 

Przygotowując posiłek dla dziecka, nie możemy zapominać o napoju. Dbałość o odpowiednie nawodnienie jest równie istotne w zdrowej i zbilansowanej diecie. Niestety, dzieci w wieku szkolnym – jak podają naukowcy – zbyt mało piją, co prowadzić może do niebezpiecznego w skutkach odwodnienia. Jeśli dziecko nie przepada za neutralnym smakiem wody niegazowanej, to zaproponujmy jakąś smaczną i zdrową alternatywę, np. herbatkę owocową, owocowy koktajl, świeżo wyciskany sok, domową lemoniadę. Unikajmy natomiast dosładzanych soków, syropów i słodkich napojów gazowanych typu Coca-Cola, Fanta, Spirte. Aby uniknąć kupowania napojów w jednorazowych kartonikach lub w plastikowych butelkach, warto zaopatrzyć dziecko w niewielki bidon wielorazowego użytku. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Wybór szkolnych bidonów jest bardzo szeroki, posiadają go w swojej ofercie marki: Topgal, Paso, Bagmaster. Tym, co wyróżnia wspomniane na tle zwykłych bidonów z supermarketu, jest materiał wykonania: nietoksyczny (bez szkodliwego BPA), bezpieczny dla najmłodszych. Decydując się na zakup szkolnego bidonu warto sięgać po taki, który współgrał będzie kolorystycznie i stylistycznie ze śniadaniówką. Designersko wyglądające bidony i śniadaniówki sprawiają, że dziecko chętniej będzie sięgać po posiłek w trakcie zajęć szkolnych, a jeśli mamy do czynienia z niejadkiem, to tym bardziej powinniśmy zadbać o atrakcyjne wizualnie opakowania.

Gdzie kupić?

W ofercie sklepu strefaucznia znajdziecie bardzo szeroką ofertę bidonów i śniadaniówek. Oferujemy produkty różnych marek, m.in Topgala, Coolpacka, Paso, Majewskiego oraz Astry. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz komentowania artykułu. 

Opublikowany 2019-01-31 Home, kompletowanie szkolnej... 2872

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów