Ile powinien ważyć plecak dziecka z całą wyprawką szkolną?

Ile powinien ważyć plecak dziecka z całą wyprawką szkolną?

Doradzamy jak optymalnie spakować plecak szkolny

Plecak jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego ucznia. Wybór tego odpowiedniego zawsze pozostaje dla większości rodziców sporym wyzwaniem wobec nieograniczonej ilości modeli, wzorów i rozmiarów. Decyzja o zakupie plecaka idealnie dopasowanego do wieku, wzrostu, wagi i preferencji naszego dziecka jest nie tyle trudna, co może zaważyć na komforcie, bezpieczeństwie, a nawet i zdrowiu. Warto pamiętać, że budowa ciała i postura najmłodszych dopiero się kształtuje. Prawidłowemu rozwojowi sprzyjać będzie tylko taki ekwipunek szkolny, który dostosowany jest rozmiarem i ciężarem stosownie do wieku. Odpowiednie profilowanie, wzmocnienia w okolicach pleców, obecność pasa biodrowego pomogą zapobiegać nadmiernym przeciążeniom kręgosłupa oraz ramion – źle dobrany może poskutkować bólami pleców, a nawet wadami postawy. Wraz z wiekiem użytkownika zmienia się oczywiście model plecaka szkolnego, jego kształt, rozmiar, kolor i motyw przewodni. O ile pierwszoklasiści sięgać będą najchętniej po tornistry z bajkowymi motywami, o tyle uczniowie klas starszych preferują bardziej „dorosłe” modele – jednokolorowe, z geometrycznymi wzorami, kratą, subtelnym haftem. Obok cech zapewniających bezpieczeństwo plecak powinien mieścić cały potrzebny ekwipunek szkolny, w tym: książki, zeszyty, piórnik, drugie śniadanie oraz inne uczniowskie niezbędniki. Kontrowersyjnym pozostaje ciężar plecaka wraz z wyposażeniem, które może osiągać ciężar od kilku do nawet kilkunastu kilogramów. Ile powinien ważyć plecak ucznia stosownie do wieku, wzrostu i wagi? Czym się kierować poszukując szkolnego ekwipunku dla dziecka? Jak umiejętnie zredukować ilość (i ciężar) szkolnego bagażu? Czy plecaki z atestem warte są swojej ceny? 

Jaka jest dopuszczalna waga plecaka szkolnego? 

Całość codziennego szkolnego ekwipunku ucznia szkoły podstawowej, jak zaleca Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie powinna przekraczać 10%-15% jego wagi. Dziecko ważące ok. 30 kilogramów nie powinno więc nosić plecaka szkolnego, który byłby cięższy niż 3-4,5 kilogramów. Niestety, norma ta jest zazwyczaj przekraczana, co boleśnie odbija się na najmłodszych. Na szczęście coraz więcej szkół zapewnia swoim uczniom swobodny dostęp do szafek oraz pomieszczeń, w których dzieci mogą przechowywać przybory szkolne (akcesoria plastyczne, podręczniki). Jednak nie wszędzie jest to regułą. W tym względzie nad szkołami publicznymi górują szkoły prywatne. Zainstalowanie szkolnych szafek jest jednym z tych tematów, który zawsze warto poruszyć na szkolnym zebraniu lub Radzie Rodziców. Biorąc pod uwagę ilość oraz ciężar samej tylko szkolnej wyprawki (bez tornistra) powinniśmy sięgać po takie modele plecaków, które nie będą stanowiły dodatkowego obciążenia. Dla dzieci z klas 0-3 wybierajmy modele nieprzekraczające wagą 1 kilograma (bez wyposażenia), z kolei dla uczniów klas wyższych nie cięższe niż 2 kilogramy (bez wyposażenia).    

Jak dobrze dopasować plecak?  

Poszukując odpowiedniego plecaka dla naszego dziecka, staniemy przed dylematem – tornister czy plecak? Tornistry będą doskonałym wyborem dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Ich konstrukcja jest znacznie bardziej sztywna od klasycznych plecaków, sprzyjają więc zachowaniu prawidłowej (wyprostowanej) postawy ciała. Dzięki twardej konstrukcji odznaczają się stabilnością. Jedynym ich minusem jest waga, są odrobinę cięższe od plecaków, jednak zapewniają nieporównywalnie lepszą amortyzację i komfort noszenia. Alternatywą dla tornistrów będą oczywiście plecaki, które za sprawą miękkiej konstrukcji są znacznie lżejsze. Usztywnienie występuje jedynie w okolicach pleców, a w niektórych modelach także i na spodzie (dnie) plecaka. Rozmiar plecaka, jego długość i szerokość, powinniśmy dopasować do wzrostu i budowy ciała dziecka: szerokość winna odpowiadać szerokości pleców, a długość zawierać się w odcinku między ramionami, a dolnym (lędźwiowym) odcinkiem pleców dziecka. Jedną z najważniejszych cech, na którą należy zwracać uwagę, jest profilowanie pleców. Plecak powinien ściśle przylegać do pleców dziecka, aby ciężar całego szkolnego ekwipunku równomiernie rozkładał się na całej ich powierzchni, a nie wyłącznie na ramionach. Anatomiczne profilowanie eliminuje ryzyko wystąpienia ewentualnych skrzywień kręgosłupa u młodszych i starszych dzieci, a także, co nie mniej istotne, niweluje dyskomfort towarzyszący pojawianiem się wypukłości lub odstających elementów z wnętrza plecaka (rogi książek, zeszytów, piórnik). Unikajmy kupowania plecaka zbyt dużego, z myślą o całym cyklu szkolnej edukacji, licząc na to, że dziecko prędzej czy później do niego dorośnie. Noszenie zbyt dużego, niedopasowanego wymiarami do anatomii użytkownika oraz przepakowanego plecaka nie jest wskazane. 

Umiejętna redukcja szkolnego ekwipunku 

W większości przypadków plecaki dziecięce są znacznie cięższe niż powinny. Nie decyduje o tym model plecaka, jaki zakupiliśmy – ten może odpowiadać wszystkim zalecanym normom i wytycznym – a ilość szkolnej wyprawki. Kompletując szkolne akcesoria dla dziecka, starajmy się sięgać po możliwie najbardziej uniwersalne rozwiązania – ołówek razem z gumką, nożyczki plastikowe zamiast metalowych, długopis z funkcją kilku kolorów, kredki wyłącznie w barwach podstawowych, cienkie zeszyty bez twardych oprawek. Duży komplet flamastrów, cienkopisów i kredek niech pozostanie w domu (lub szkolnej szafce), aby nie obciążać niepotrzebnie dziecięcych ramion. Wybierając szkolne zeszyty, sięgajmy po te, które mają miękkie oprawy. Komplet zeszytów do każdego przedmiotu w oprawie twardej to co najmniej 0,5 kg dodatkowego bagażu. Poszukując piórnika, zwracajmy szczególną uwagę na zasuwane modele typu tuba, będą znacznie lżejsze od swoich rozkładanych odpowiedników. Jedyne czego nie uda nam się zredukować, to ilość podręczników, które dziecko zobligowane jest nosić do szkoły każdego dnia. W tych okolicznościach warto jest przemyśleć ilość wszystkich innych elementów uczniowskiego wyposażenia.   

Godni zaufania producenci plecaków szkolnych 

Komfort i bezpieczeństwo dziecka zawsze stoi na pierwszym miejscu, gdy decydujemy się na zakup nowego plecaka. Wybór tego odpowiedniego, spełniającego wszystkie wysokie normy, nie jest zadaniem łatwym. Na rynku dostępna jest bogata oferta modeli, wzorów, fasonów, które bardzo kuszą atrakcyjną ceną, lecz niekoniecznie będą odpowiednie dla kręgosłupa naszych najmłodszych. Sięgajmy wyłącznie po takie modele, które wykonane są z najwyższej jakości materiałów, odznaczać się bowiem będą wytrzymałością, lekkością, nieprzemakalnością oraz wieloma innymi pożądanymi cechami. Wśród marek, które produkują tornistry i plecaki, spełniające najwyższe normy bezpieczeństwa, znajdują się przede wszystkim: Topgal, St. Majewski, Bagmaster, Paso. Warto dodać, że w większości modeli znajdziemy elementy odblaskowe, które zapewnią naszym najmłodszym widoczność na drodze. Plecaki St. Majewski są dodatkowo wyposażone w opatentowany przez markę system wentylacyjny (Venti Steam), co niweluje skutki przebywania w zbyt wysokich temperaturach. Natomiast plecaki Topgal wykonane są z, wprowadzonego przez markę, materiału TOPDURA, który dodatkowo wzmocni i ochroni dno oraz krawędzie plecaka przed uszkodzeniem. Bogaty wybór modeli pozwoli każdemu, nawet tym najbardziej wymagającym, znaleźć coś dla siebie. Najmłodszym z pewnością przypadną do gustu plecaki i tornistry z motywami bajkowymi, m.in.: Spiderman, Minionki, Barbie, My Little Pony, Emoji, Angry Birds. Natomiast starsi uczniowie znajdą w ofercie plecaki z modnymi, kolorowymi wzorami. Co ważne, producenci wysokiej jakości plecaków dają 2-letnią gwarancję na zakupione akcesoria szkolne. Warto zainwestować większą sumę pieniędzy w plecak lub tornister, który będzie przecież służył naszemu dziecku każdego dnia.

Gdzie kupić?

W ofercie sklepu strefaucznia znajdziecie bardzo szeroką ofertę plecaków szkolnych. Proponujemy plecaki do szkoły dla chłopców, plecaki do szkoły dla dziewczynek oraz plecaki młodzieżowe dla starszych dzieci. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz komentowania artykułu. 

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów