Wygodne plecaki na wycieczkę w góry

Wygodne plecaki na wycieczkę w góry

Perspektywa zbliżającego się wyjazdu chyba dla każdego jest powodem do radości. Spędzenie nawet kilku dni poza miastem, w otoczeniu przyrody, potrafi naładować nas pozytywną energią na długi czas. Jednak każda, nawet ta weekendowa, podróż wiąże się z koniecznością skompletowania odpowiedniego typu oraz ilości bagażu, a o tym decydować będzie kierunek naszej destynacji, ilość dni spędzonych na miejscu, jak również przewidywane sposoby spędzania czasu wolnego. Inaczej spakujemy się z myślą o tygodniowych wczasach nad morzem, a inaczej planując kilkudniowy pobyt górach. Nie od dziś wiadomo, że plecaki są nieodłącznym elementem garderoby każdego, kto ceni sobie wygodę, są nie tylko praktyczne, pakowne, ale także bardzo modne. Jeszcze do niedawna kojarzone były wyłącznie z okresem szkolnym, a dziś na dobre zadomowiły się w naszych garderobach. Zaletą noszenia plecaków jest ich dobroczynny wpływ na naszą postawę ciała oraz – czego nie można powiedzieć o wypełnionych po brzegi torbach – na nasz kręgosłup, za sprawą równomiernego rozłożenia ciężaru. Plecak jest wreszcie idealnym bagażem dla wszystkich tych, którzy swój wolny czas lubią spędzać aktywnie – ani walizki, ani torby nie zabierzemy przecież ze sobą w góry. Podejmując decyzję o zakupie, starajmy się sięgać po takie modele, które służyły nam będą przez wiele sezonów. Dostępny jest dziś bardzo duży wybór plecaków od sportowych, casualowych, szkolnych po modele stricte górskie. Czym powinniśmy się kierować, rozważając zakup plecaka górskiego? Na jakie elementy powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę? 

 

Modele plecaków idealne na górską wycieczkę 

Plecak, który zamierzamy zabrać ze sobą na wyjazd w góry, z myślą o pieszych wędrówkach, powinien spełniać dwa podstawowe warunki, powinien być pakowny, a jednocześnie lekki. Warto przy tym zwracać uwagę na modele, które będą na tyle uniwersalne, że sprawdzą się zarówno w warunkach wyjazdowych, jak i codziennych. Bardzo gustowne są plecaki wykonane ze skóry naturalnej, jednak te powinniśmy odrzucić w pierwszej kolejności, bo o ile doskonale się sprawdzą jako dodatek do miejskiej stylizacji, o tyle w górach mogą okazać się bardzo niepraktyczne. Dodatkowo plecaki ze skóry są znacznie cięższe od swoich sportowych odpowiedników. Modele wykonane z poliestru, bo ten materiał jest najczęściej stosowany w przypadku plecaków, choć są znacznie mniej eleganckie  i  mniej wytrzymałe niż ich skórzane odpowiedniki to są lekkie, praktyczne, poręczne, nieprzemakalne, a nade wszystko bardzo łatwe w utrzymaniu. Większość z nich, o ile producent nie zaznaczył inaczej, można wyprać ręcznie, w pralce lub w pralni chemicznej. Przywrócenie drugiego życia plecakowi wykonanemu ze skóry naturalnej jest nieco bardziej problematyczne i wymaga już kosztownej wizyty u specjalisty (np. u kaletnika). Jednym z atutów plecaków wycieczkowych, łączących w sobie cechy modeli miejskich i sportowych, cenionym przez wszystkich tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na przejście w tryb offline podczas wyjazdu lub po prostu lubią mieć przy sobie elektronikę (aparat, laptop, tablet), jest kieszeń przystosowana do bezpiecznego przechowywania elektroniki. Wartymi uwagi są plecaki niemieckiej marki Travelite, które będą doskonałym wyborem dla wszystkich tych, którzy od swojego bagażu podróżnego wymagają nieco więcej, niż jest im w stanie zaoferować zwykły plecak sportowo-wycieczkowy. 

 

Najważniejsza jest wygoda i komfort 

Decydując się na zakup plecaka z myślą o pieszych wędrówkach, wycieczkach rowerowych, wspinaczce lub po prostu o aktywnym spędzaniu czasu wolnego kierujmy się zasadą, im lżejszy, tym lepszy. Waga plecaka (samego w sobie), który zabierzemy ze sobą w góry, nie powinna przekraczać jednego kilograma. Należy bowiem pamiętać, że całe nasze wycieczkowe wyposażenie będziemy przez cały dzień nosić na plecach, a gdy dojdzie do tego wysiłek fizyczny towarzyszący pokonywaniu kolejnych górskich dystansów, to z pewnością docenimy niewielką gramaturę bagażu. Komfort użytkowania zwiększą także usztywnienia i profilowania w okolicach pleców,  a dodatkowe zapięcia na wysokości bioder i klatki piersiowej pozwolą na odciążenie kręgosłupa. Sięgajmy po modele, które posiadają elementy zwiększające funkcjonalność plecaka. Możemy wybierać spośród modeli, do których zmieści się nie tylko prowiant i podstawowe artykuły higieniczne, ale także karimata, śpiwór i dodatkowy zestaw ubrań, na wypadek, gdybyśmy zechcieli spędzić noc w schronisku.   

 

Wymiary plecaka idealnego 

Wybór rozmiaru pozostaje kwestią indywidualną, wiele zależy od celu i charakteru naszej podróży. Jeżeli docelową funkcją plecaka ma być przechowywanie prowiantu i niezbędnych akcesoriów potrzebnych podczas jednodniowej wycieczki pieszej, to wystarczający będzie model nieodbiegający rozmiarem od klasycznego sportowego plecaka. Natomiast wszyscy ci, którzy zainteresowani są pokonywaniem dużych (kilkudniowych) pieszych dystansów „od schroniska do schroniska” powinni zaopatrzyć się w duży, typowo turystyczny model, który oprócz suchego prowiantu i codziennych drobiazgów pomieści śpiwór, namiot oraz inne niezbędniki biwakowe. Warto zwracać uwagę na rozmieszczenie oraz ilość kieszeni wewnątrz i na zewnątrz, bowiem będzie się to przekładało na funkcjonalność i pakowność plecaka. Jeżeli wnętrze jest mądrze zagospodarowane i znajduje się w nim oraz na zewnątrz dodatkowa przestrzeń do przechowywania poszczególnych przedmiotów, to nawet niewielki rozmiar plecaka może okazać się wystarczający. Możemy wybierać plecakami jedno-, dwu- lub trzykomorowymi. Ilość komór przekłada się na komfort użytkowania, każdy przedmiot zyskuje swoje stałe miejsce, co przekłada się na łatwość szybkiego znalezienia  pożądanej w danym momencie rzeczy. Niektóre z  modeli posiadają wodoodporną kieszeń wewnątrz, w której schować możemy telefon komórkowy, aparat lub inne cenne drobiazgi. Zwracajmy uwagę na modele, które posiadają kieszenie zewnętrzne, w których z powodzeniem będziemy mogli przechowywać termos z ciepłym napojem. Obok pakowności powinniśmy także zwrócić uwagę na jakość wykonania plecaka – czy posiada solidny, wzmocniony zamek, czy szwy są podwójne, a przeszycia dodatkowo zabezpieczone np. laminowaniem, czy materiał odpowiednio gruby, czy plecak posiada dodatkowe wzmocnienia oraz, czy odznacza się wodoodpornością. Dobrze dobrany plecak powinien przylegać do pleców tak, aby ciężar rozkładał się równomiernie na całej ich powierzchni. Współistnienie wszystkich wymienionych wyżej cech i elementów pozwoli na długotrwałe i przyjemne użytkowanie plecaka wycieczkowego. 

 

Gadżety przydatne podczas wyjazdu 

Gdy uda nam się już wybrać idealnie na naszą miarę skrojony plecak, to nie pozostaje nic innego jak zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów wyjazdowych. Pierwszym z nich będzie niewielka, choć pojemna kosmetyczka, w której będziemy mogli przechowywać podstawowe artykuły higieniczne. Zakup dwóch lub kilku kosmetyczek pozwoli nam na przemyślają segregację poszczególnych akcesoriów. Warto zaopatrzyć się w osobną kosmetyczkę na podstawowe lekarstwa oraz na elektronikę, karty pamięci i ładowarki do urządzeń. Termos lub kubek termiczny zapewni nam ciepły napój w czasie wędrówki, a w schronisku będziemy mogli go mogli uzupełnić o kolejną porcję herbaty lub kawy. Gadżetem, który może się przydać w trakcie wędrówki – a zwykle o nim zapominamy – jest latarka, która gdy zastanie nas zmrok rozświetli nam drogę powrotną do schroniska. Korzystanie z latarki w telefonie jest o tyle kłopotliwe, że gdy urządzenie się rozładuje utracimy łączność, a tego będąc w górach powinniśmy bezwzględnie unikać. Ze względów bezpieczeństwa nie zapominajmy także o porządnym obuwiu trekkingowym oraz o odzieży termicznej, której zalety są nie do przecenienia podczas uprawiania wysiłku fizycznego.

Opublikowany 2018-10-23 Home, Mali podróżnicy - podróże... 3076

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów