Tornister czy zwykły plecak szkolny?

Tornister czy zwykły plecak szkolny?

Oferta dużych supermarketów, jak i zwykłych sklepów, może przyprawić o zawrót głowy niejednego, nawet doświadczonego opiekuna.  Dzieci zwracają przede wszystkim uwagę na względy estetyczne. Młodsze pociechy bardzo często kierują się, przy wyborze plecaka lub tornistra do szkoły,  preferencjami, dotyczącymi ulubionych postaci z bajek lub super bohaterów, którymi ozdobione są zazwyczaj te produkty. Młodzież, podczas zakupu plecaka szkolnego zwraca przede wszystkim uwagę na jego stylistykę, markę i pojemność. W produktach tego typu dla dziewczynek dominują jasne, pastelowe barwy, natomiast chłopięce zdominowała ciemniejsza kolorystyka. Dla rodziców bardzo istotnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji, jest naturalnie cena. Sięganie po tanie produkty nie zawsze się jednak opłaca i raczej zdecydowanie warto poszukać czegoś, co charakteryzuje się dobrym stosunkiem kosztu do jakości. Niezwykle istotna  jest również troska o zdrowie dziecka, co przekłada się na poszukiwanie takiej formy torby na książki i zeszyty, której ciężar i sposób noszenia nie będzie miał negatywnego wpływu na stan kręgosłupa.

Czym zatem należy się kierować, wybierając ten rodzaj artykułu szkolnego dla dziecka? Czy lepiej zainwestować w plecak czy raczej kupić tornister?

Tornister czy zwykły plecak szkolny - Zalecenia lekarskie

Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na wiele kwestii. Jedną z nich jest wzrost dziecka. Plecaki i tornistry powinny być dobierane w taki sposób, aby ich ciężar był rozłożony równomiernie na oba ramiona. Ortopedzi i pediatrzy, mający na co dzień kontakt z młodzieżą szkolną, zgodnie potwierdzają, że znaczna część wad ich postawy, wynika ze złego rozłożenia obciążenia, podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów. Bardzo często bywa tak, że nastolatek nosi plecak tylko na jednym, wybranym przez siebie, ramieniu, co skutkuje skoliozą - bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Nieprawidłowe noszenie plecaka czy tornistra niesie za sobą także szereg innych skutków ubocznych i dolegliwości bólowych. Młody organizm nie rozwija się prawidłowo, gdy od najmłodszych lat, jego postawę deformuje, noszony przez pół dnia na jednym ramieniu, ciężar wielkości nawet 15 kg. Niestety dzieci zmuszone są dźwigać codziennie, do szkoły, ogromne ilości książek i zeszytów, których waga przekracza czasami, razem z plecakiem nawet 20 kg. Lekarze biją na alarm – wczesna skolioza utrudnia prawidłowy rozwój wewnętrznych organów młodego człowieka.

Plusy i minusy szkolnego tornistra

Poszukując odpowiedniego tornistra dla dziecka, należy skierować szczególną uwagę na odpowiednie wyprofilowanie jego tyłu. Poprawnie założony tornister nie powinien powodować dyskomfortu jego noszenia i wpływać negatywnie na utrzymanie prawidłowej postawy. Tył tornistra musi być grubszy. Usztywnienie tej części produktu pozwala na zniwelowanie różnego rodzaju niewygodnych ostrych wypukłości, powstających podczas noszenia książek i zeszytów. Istotna jest również przewiewność i delikatność tkaniny, z której wykonane są, zarówno regulowane paski na ramiona, jak i tył tornistra. Należy unikać produktów, które nie posiadają certyfikatów - przy ich produkcji mogły być użyte toksyczne barwniki lub kleje.

Kolejną kwestią, którą warto uwzględnić, jest pojemność, jaką posiada tornister szkolny dla dziecka. Należy jednak pamiętać, że ciężar wypełnionego tornistra nie może przekraczać 15-20% masy ciała ucznia. Ograniczeniem jest w tym przypadku usztywnienie ścianek. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego wykonany jest tornister szkolny. Wytrzymała tkanina, nie tylko będzie gwarantowała nieprzemakalność, ale także będzie bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia.

Tornister szkolny zdecydowanie  lepiej sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci, ze względu na jego rozmiary. Jest to jednak produkt, którego używalność jest krótka, ponieważ ogranicza się do praktycznie pierwszego roku nauki, w szkole podstawowej. Mimo to warto mieć na uwadze, że jest to najzdrowsze rozwiązanie dla małego dziecka. Pełna oferta tornistrów w naszym sklepie po kliknięciu na link tornistry szkolne. 

Wady i zalety plecaka dla dziecka

Plecak to uniwersalne rozwiązanie dla uczniów w różnym wieku. Podczas zakupu plecaka warto pamiętać o kilku zasadach. Plecak dla dziecka nie powinien zsuwać się z jego pleców. Szkolny plecak  musi posiadać odpowiednie usztywnienie tylnej ścianki i miękkie, zapobiegające otarciom,  regulowane pasy na ramiona.

Podczas dokonywania wyboru plecaka szkolnego, należy sprawdzić ilość miejsca w poszczególnych przegródkach produktu. Im jest ich więcej, tym łatwiej będzie spakować dziecko do szkoły. Niezwykle istotna jest  funkcjonalność plecaka  i łatwy dostęp do jego wnętrza. Tutaj zapoznasz się z naszą ofertą plecaków szkolnych.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych plecaków jest ich wersja na kółkach. Posiada  ona zagorzałe grono zwolenników i przeciwników. Dla wielu rodziców to rozwiązanie, ułatwiające dziecku transport ciężkich książek i zeszytów. Jednak w niektórych przypadkach to tylko pozory. Ciężki plecak nadal pozostaje ciężki - jego waga nawet zwiększa się z powodu dodatkowej konstrukcji z kółkami. Znaczenie ma również, w tej sytuacji, wzrost ucznia. Zbyt wysokie dziecko może mieć problem z ciągnięciem plecaka, co może powodować skrzywienie kręgosłupa. Klikając na link  plecaki na kółkach zapoznasz się z naszą ofertą w tym zakresie.

Plecak to najbardziej popularny rodzaj torby na przybory szkolne i książki wśród dzieci i młodzieży. Dzieje się tak, zapewne, również dlatego, że jego wykorzystanie może być wszechstronne. Sprawdzi się, zarówno w szkole, jak i na wycieczce.

Plecak czy tornister - komfort i zdrowie dziecka

Decyzja w sprawie zakupu odpowiedniego plecaka lub tornistra do szkoły powinna być podejmowana świadomie, a nie tylko pod wpływem kaprysu latorośli. Kierując się wyłącznie względami estetycznymi, można dokonać błędnego wyboru i nie tylko stracić spore pieniądze, ale nawet sprawić, że ucierpi na tym zdrowie dziecka.

Początek roku szkolnego to czas, kiedy dystrybutorzy produktów szkolnych prześcigają się w atrakcyjności swoich ofert. Starają się zwrócić uwagę kupujących, niską ceną bądź wyglądem swoich propozycji. Warto pamiętać, że dostawcą tego rodzaju towarów na rynek europejski, są głównie  Chiny, w których nie zawsze przestrzega się restrykcyjnych norm, dotyczących unikania przy produkcji artykułów dla dzieci, niektórych substancji toksycznych. Produkty chińskie nie wykazują również zbyt dużej trwałości i na pewno nie są badane – w przypadku tornistrów i plecaków - pod względem wpływu na prawidłową postawę kręgosłupa dziecka.

Decydując się na plecak lub tornister dla dziecka, warto sięgać po wyroby renomowanych firm i dobierać produkt do wieku i sylwetki dziecka. By taka postawa nie spotkała się ze sprzeciwem latorośli, powinno się oczywiście, przed dokonaniem ostatecznego zakupu, omówić z nią wszystkie za i przeciw, ponieważ to jednak najważniejsza osoba w tym temacie.

Opublikowany 2018-10-02 Home, kompletowanie szkolnej... 1198

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów