Zabawy z inteligentną plasteliną – wszystko o glutach i slajmach

Zabawy z inteligentną plasteliną – wszystko o glutach i slajmach

Każdy sposób na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem jest dobry, bo pomaga rozwijać różne typy umiejętności, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. Zabawa pozwala nam rodzicom na dowiadywanie się coraz to nowych rzeczy o własnym dziecku – o jego charakterze, usposobieniu, preferencjach, lękach oraz jak radzi sobie z przegraną lub jak przyjmuje wygraną. Mając na uwadze fakt, że zabawa (przynajmniej przez pierwsze lata życia) jest podstawową formą spędzania czasu, to warto, przynajmniej raz na jakiś czas, wykorzystywać ją edukacyjnie. Subtelne i niczym niewymuszone wkraczanie w świat nauki poprzez zabawę zaowocuje rozbudzeniem ciekawości i wyobraźni twórczej. Każde dziecko ma swoje ulubione zabawy i zabawki, które raz potrafią zająć na długi czas, a innym razem ochota na zabawę bardzo szybko mija. Zdecydowana większość zabawek szybko traci na atrakcyjności w oczach dzieci, co z jednej strony wynika z ciągłej potrzeby odkrywania i poznawania nowych rzeczy, a z drugiej ze sprawnego funkcjonowania działów marketingu firm zabawkowych. Największą radość, jaką sprawić możemy naszym najmłodszym, jest zapewnienie zabawy, podczas której dziecko będzie mogło stworzyć coś z niczego. Tworzenie nowych rzeczy i samodzielne eksperymentowanie z kolorami, strukturami jest jedną z ciekawszych form rozrywki dla najmłodszych, dlatego tak wielką popularnością cieszą się osławione już gluty i slajmy. Gdzie można je nabyć? Jak zrobić je samodzielnie w domu? Jak można uatrakcyjnić ich wygląd?  

Gluty i slajmy – czym są? 

Dzieci w wieku przedszkolnym i starsze uwielbiają wszelkie zabawy, które angażują wyobraźnię i kreatywność, a jeśli dochodzi do tego szansa na samodzielne stworzenie czegoś z niczego oraz obcowanie z substancjami plastycznymi (typu masa solna, plastelina, modelina) zyskujemy sposób na zainicjowanie zabawy idealnej. Własnoręczne mieszanie składników, lepienie, nadawanie im kształtów ma niesamowicie pozytywny wpływ na zdolności motoryczne u małych dzieci, a ponadto, co doceni wielu rodziców, pozwala dziecku na stopniowe wyciszenie się. Obecna od kilku miesięcy moda na samodzielne tworzenie rozciągliwych glutów (slajmów) stała się bardzo popularna wśród młodszych i starszych dzieci. Właściwości masy glutowej pozwalają na rozciągnięcie jej (nawet jeśli jest niewielkiej gramatury) na szerokość naszych ramion! Każde dziecko znajdzie swój własny sposób na zabawę z glutem - rozciąganie, nadawanie kształtów, podrzucanie, przyklejanie, ozdabianie i wiele innych -  ilość możliwości jest nieograniczona, jedynym ograniczeniem pozostaje wyobraźnia. Warto dodać, że o popularności slajmów zadecydowały ich nieocenione właściwości terapeutyczne, które od dłuższego już czasu wykorzystywane są przez specjalistów i dziecięcych terapeutów. Zabawa tymi niepozornymi kolorowymi gluto-masami pomaga wyostrzać dziecięcy zmysł wzroku i dotyku, pozwala eksperymentować i prowadzi do własnych wniosków, uczy koncentracji i skupienia podczas zabawy, a ponadto daje dziecku szansę na przejęcie inicjatywy w samodzielnym wymyślaniu i kreowaniu przedmiotu zabawy. 

Przygotowanie krok po kroku 

Niektóre stacjonarne i internetowe sklepy z zabawkami posiadają w swojej ofercie gotowe gluty i slajmy, jednak najwięcej radości daje ich samodzielne przygotowanie. Warto dodać, że druga z wymienionych opcji oprócz waloru edukacyjno-rozrywkowego jest znacznie tańsza. Do zrobienia własnego slajma potrzebujemy jedynie kilku składników, które można nabyć praktycznie w każdym sklepie. Zanim dziecięcy pokój zamienimy w laboratorium małego chemika, powinniśmy się zaopatrzyć w: klej (płynny, przezroczysty, najlepiej marki Astra, dostępny jest w ciągłej sprzedaży internetowej sklepu www.strefaucznia.pl), boraks (do nabycia na Allegro) lub zwykły żel do prania, wodę oraz, wedle własnych upodobań i fantazji, barwniki spożywcze, cekiny, diamenciki, brokat, olejki zapachowe. Do przygotowanej wcześniej szklanej miski wlewamy klej (pół opakowania lub całe, w zależności od wielkości gluta, jaki chcemy finalnie uzyskać), a następnie wodę w stosunku 1:1 (najlepiej letnią) i już na tym etapie możemy dodać kilka kropli barwnika spożywczego oraz innych dodatków, jakie podpowiada nam fantazja. Kolejnym krokiem jest dodanie łyżeczki boraksu (lub zamiennika), który zagęści naszą masę i nada jej ciągliwości. Po dodaniu wszystkich składników dokładnie mieszamy masę (przy użyciu drewnianego patyczka po lodach, po sushi lub plastikowej łyżeczki). Jeżeli masa jest zbyt rzadka, możemy dodać odrobinę boraksu, jednak należy z tym uważać, bo jeśli przesadzimy z ilością, to nasz glut zamieni się w coś na kształt twardej galaretki. Gdy konsystencja naszego gluta będzie już odpowiednio zwarta, a składniki dokładnie rozmieszane odstawmy miskę na krótką chwilę (4-5 minut zdecydowanie wystarczy), po tym czasie nasz glut będzie już gotowy do niczym nieskrępowanej zabawy.  

Pomysły na ozdabianie slajmów 

Stworzenie własnego gluta jest nie lada gratką dla młodszych, starszych dzieci, a nawet dla nastolatków. Etap przygotowania masy (właśnie wtedy powinniśmy dodać pożądany barwnik) jest przyjemny i ekscytujący, jednak największą frajdę daje dopiero ozdabianie gluta ulubionymi dodatkami. Jednym z łatwiej dostępnych ozdobników będzie z pewnością brokat, który zakupić możemy zarówno w sklepach papierniczych, zabawkowych, jak również w wielkopowierzchniowych supermarketach. Wystarczy posypać gotową glutową masę dowolnie wybranym brokatem (lub kilkoma kolorami jednocześnie) i starannie go zagnieść, na tyle, aby drobinki brokatu całkowicie wniknęły w strukturę. Możemy również sięgać po większych rozmiarów cekiny, gwiazdki, serduszka, koraliki, diamenciki i wiele innych ozdób. Trzeba jednak mieć na uwadze, że im większe elementy będziemy chcieli „wtopić”, tym trudniej będzie nam gluta rozciągać. Powinniśmy również uważać, aby nie zranić się ostrymi krawędziami cekinowych gwiazdek. Nie zmienia to jednak faktu, że tak przyozdobiony glut będzie się efektownie prezentował w ozdobnym słoiku na dziecięcym biurku. Ciekawą opcją jest także dodanie do gluta olejku zapachowego, dzięki któremu obok doznań dotykowych i wzrokowych nasze dziecko wyostrzać będzie swój zmysł powonienia.  

Zabawy z glutem 

Sposobów na zabawę z glutem jest bardzo wiele. Do klasycznych należy ugniatanie, rozciąganie, przyklejanie do powierzchni płaskich lub ciała, lepienie określonych kształtów, łączenie slajmów o różnych kolorach. Zabawa z plastyczną masą nie tylko daje radość, ale pozwala się dziecku zrelaksować i wyciszyć. Zalety dziecięcych zabaw z glutem z pewnością doceni większość rodziców. Należy jednak uważać z zachęcaniem zbyt małych dzieci do zabawy z glutem, aby zniwelować do zera ryzyko wkładania masy do ust, nosa lub innych newralgicznych miejsc. Dlatego, zanim przystąpimy do stworzenia z dzieckiem pierwszego gluta, warto zaznaczyć, że służą one wyłącznie do zabawy, a nie do jedzenia. Zabawa z glutami ma również aspekt społeczny. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym lubią wymieniać się z rówieśnikami swoimi dziełami, tak jak kiedyś miało to miejsce z karteczkami do segregatora lub kapslami Tazos. Kolorowy i pełen ozdób glut może dla niejednego dziecka stanowić powód do dumy, szczególnie gdy samo było jego twórcą i pomysłodawcą.

Opublikowany 2018-07-12 Home, Pozytywna dyscyplina i... 1460

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów