Jak przygotować dziecko na pierwszą samodzielną wycieczkę?

Jak przygotować dziecko na pierwszą samodzielną wycieczkę?

Z pewnością wielu z nas pamięta pierwszą samodzielną wycieczkę i towarzyszącą jej radość i ekscytację. Wiele lat później dokładnie te same odczucia towarzyszą naszym dzieciom przed tego typu wyjazdem. I choć zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz syn lub córka będą pod najlepszą opieką, to mimo wszystko czujemy pewne obawy - czy dziecko odnajdzie się w nowej sytuacji? czy uda nam się zapakować wszystko, czego będzie potrzebowało? czy zdołamy przewidzieć okoliczności, w jakich się znajdzie? Pierwsze problemy pojawiają się podczas pakowania. Nasza rodzicielska przezorność powoduje, że pakujemy zbyt dużo (niepotrzebnych) rzeczy. Zastanawiamy się, czy dziecko się nie zgubi oraz czy prowiant, który spakujemy okaże się wystarczający. Bardzo trudno w takich okolicznościach jest znaleźć właściwy balans między rodzicielską troską, a dziecięcą swobodą. Zamartwiamy się również różnego rodzaju pułapkami i nieprzewidzianymi sytuacjami, w których znaleźć się może nasze dziecko. Warto w takich sytuacjach pamiętać, że jak sami byliśmy dziećmi to przecież nie zawsze zajadaliśmy kanapki mając sterylnie czyste ręce i zdarzało nam bawić się na osiedlowych trzepakach, boiskach lub w piaskownicach bez nadzoru dorosłych, a jednak wyrośliśmy na zdrowych, niezależnych i odpowiedzialnych ludzi. W rodzicach pojawia się jednak lęk na samą myśl, że dziecko podczas szkolnej wycieczki zapomni o swetrze i zmarznie, przemoczy buty i się przeziębi, zatruje się, bo będzie się żywiło jedynie chipsami popijanymi coca-colą. Zanim przystąpimy więc do planowania dziecięcego wyjazdu i pakowania usiądźmy na chwilę i postarajmy się zracjonalizować nasze lęki i obawy.   

 

Zachowajmy spokój 

W pierwszej kolejności powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli nasz syn zapomni dodatkowej pary skarpetek lub pasty do zębów to nic strasznego się nie stanie. Pastę zawsze może pożyczyć od innego dziecka, a skarpetki? Cóż, ma dwie możliwości, może je albo samodzielnie przeprać ręcznie, albo chodzić dwa dni w tej samej parze. Nic strasznego się nie stanie, a nikt przecież nie posądzi nas o bycie złym rodzicem. Każdemu kiedyś przytrafiła się podobna sytuacja, nawet w dorosłym życiu. Na wypadek nieprzewidzianych okoliczności warto zaopatrzyć dziecko w dodatkowe środki finansowe, np. na wypadek, gdy zapomni szczoteczki do zębów lub innego niezbędnego drobiazgu. Odnalezienie się w nieznanych i nieprzewidzianych okolicznościach jest dla każdego dziecka doskonałą szkołą życia. A my nawet jeśli bardzo byśmy tego chcieli to nie uchronimy dziecka od popełniania błędów, co jest jednak bardzo dobre, bo to właśnie na ich podstawie wyciąga się najlepszą naukę na przyszłość. Puszczając dziecko na pierwszy samodzielny wyjazd powinniśmy to czynić ze świadomością, że będzie popełniało błędy, ale będzie to dobra szkoła samodzielności i wolności wyborów.   

 

 Odpowiedni bagaż dla dziecka w wieku szkolnym 

Bez względu na to, czy nasze dziecko wyjeżdża na jeden, dwa, trzy dni lub tydzień to powinniśmy pomyśleć o zakupie odpowiedniego bagażu. Najważniejszym elementem, na który należy zwracać uwagę w przypadku dziecięcych plecaków i toreb wyjazdowych jest ich rozmiar, pakowność oraz waga (sama w sobie). Im bagaż będzie większy i cięższy, tym większą dziecko będzie miało trudność podczas jego przenoszenia. Jeśli trudno jest nam podjąć decyzję w kwestii rodzaju bagażu – walizki wydają się zbyt duże i masywne, torby zbyt niebezpieczne dla kształtującej się postawy ciała, to najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zakup plecaka na kółkach. Warto pamiętać, że dziecko nie powinno nosić ciężaru przekraczającego 10%-15% wagi ciała, bowiem może to prowadzić do wad postawy i bólu pleców. Największą zaletą tego rodzaju plecaków jest odciążenie kręgosłupa i ramion dziecka, ponieważ cały ciężar szkolnego ekwipunku spoczywa na kółkach. Użytkuje się je podobnie jak walizki na kółkach, z tym, że są one znacznie lżejsze, mniejsze i posiadają więcej przegródek na przeróżne drobiazgi. Decydując się na zakup konkretnego modelu postępujmy podobnie, jak w przypadku kupna klasycznego plecaka, tzn. dostosujmy wielkość plecaka do wzrostu i wagi dziecka. Starajmy się zwracać szczególną uwagę na jakość profilowania pleców oraz na szerokość szelek – zbyt wąskie mogą odciskać się boleśnie na ramionach. Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest jakość kółek. Jeżeli zależy nam na trwałości to warto sięgać po modele posiadające kółka wykonane z gumy lub kauczuku, które radzą sobie z jazdą nawet po bardzo nierównej powierzchni, co przekłada się na sterowność całego bagażu. 

 

Jak spakować prowiant? 

Wycieczki szkolne są tym rodzajem wyjazdów, które odbywają się bez udziału rodziców. Aby upewnić się, że dziecku nie zabraknie jedzenia podczas pieszych wędrówek lub zwiedzania średniowiecznych zamków warto zapewnić mu jakieś zdrowe przekąski. Zanim jednak przystąpimy do skompletowania odpowiednich posiłków wycieczkowych to warto pomyśleć o zakupie solidnego, niewielkiego opakowania na drugie śniadanie lub lunch. Wartymi polecenia są śniadaniówki oferowane przez markę Topgal, odznaczające się atrakcyjnym designem, możliwością podgrzewania w mikrofalówce oraz mycia w zmywarce. Nie powinniśmy również zapominać o napojach. Wystrzegajmy się jednak kupowania dziecku słodkich napojów gazowanych typu Coca-Cola, Sprite czy Fanta. Nie dość, że są one niezdrowe dla dziecięcych zębów to ze względu na bardzo wysoką zawartość cukru  mogą wywoływać nudności (a nawet wymioty) podczas podróży. Warto zaopatrzyć dziecko w termos lub bidon, które nawet w trakcie podróży może sobie uzupełniać jakimś napojem.    

 

Przydatny gadżet podczas krótkich wyjazdów 

Niestety pogoda nie zawsze sprzyja naszym planom wyjazdowym lub co gorsza podczas szkolnych wycieczek, dlatego warto zaopatrzyć dziecko w dobrej jakości parasol, który ochroni je przed deszczem i porywistym wiatrem. Podczas zakupu zwracajmy uwagę na rozmiar - możemy wybierać między dużymi parasolami z poręczną zaokrągloną rączką lub małymi, kompaktowymi parasolkami, które bez problemu i nadmiernego obciążenia zmieszczą się w dziecięcym plecaku. Należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj oraz gatunek tkaniny, którą parasol został powleczony. Warto sięgać po te modele, które powleczone zostały poliestrem – tkaniną charakteryzującą się ponadprzeciętną nieprzemakalnością, odpornością na silne podmuchy wiatru oraz na zniszczenia. Kolejnym elementem, którego nie warto ignorować podczas zakupów jest jakość stelaża oraz materiał jego wykonania. Największą trwałością i nieprzemijającą popularnością nawet wśród najbardziej wymagających konsumentów cieszą się parasolki ze stelażem wykonanym z włókna szklanego lub mieszkanki teflonu z aluminium. Aby uprzyjemnić dziecięce wrażenia z podróży, mimo niesprzyjającej aury, można wybierać spośród kolorowych parasoli z motywami filmowo-bajkowymi (np. Minionki, Star Wars, Hello Kitty, księżniczki Disney’a). Jednym z wiodących producentów, posiadających w swojej ofercie wysokiej jakości parasole dla dzieci jest marka Perletti spełniająca najwyższe standardy bezpieczeństwa określone przez prawodawstwo europejskie dotyczące zabawek i akcesoriów dziecięcych.

Opublikowany 2018-03-01 Home, Mali podróżnicy - podróże... 1047

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów