Co dawać dzieciom do śniadaniówki?

Co dawać dzieciom do śniadaniówki?

Jedzenie i picie w szkole. Co dawać dzieciom do śniadaniówki?

Odpowiednio zbilansowana dieta stanowi podstawę zdrowego trybu życia. Sposób odżywiania ma wpływ na samopoczucie, wygląd, pamięć, koncentrację oraz tempo przyswajania wiedzy. Zachowanie energetycznego balansu oraz dostarczanie odpowiedniej ilości białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, mikro i makroelementów jest szczególnie ważne dla dzieci w wieku szkolnym. O ile dorosłemu człowiekowi, w chwilach nadmiernego przepracowania, można wybaczyć epizootyczne zaniedbania żywieniowe (fast food, słodkie gazowane napoje, nadmierna ilość słodkich, słonych lub tłustych przekąsek), o tyle dziecko pozostające w fazie ciągłego rozwoju fizycznego i psychicznego powinno otrzymywać tylko zdrowe i zbilansowane posiłki. Dbałość o odpowiednią kompozycję posiłków dla najmłodszych w warunkach domowych nie stanowi problemu, ten pojawia się dopiero w szkole. Rozpoczęcie roku szkolnego stanowi pod tym względem wielkie wyzwanie dla dzieci i rodziców. Jak zadbać o odpowiednią dietę dziecka poza domem? Czym można zastąpić klasyczną kanapkę z serem lub szynka? Jak zachęcić najmłodszych do konsumpcji warzyw i owoców? 

 Dlaczego warto jeść śniadanie?  

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem wciągu dnia, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy pozwalać na to, aby dziecko wychodziło do szkoły na czczo. Pożywny i zdrowy posiłek doda naszemu dziecku energii do stawiania czoła pierwszym porannym wyzwaniom szkolnym. Zjedzenie odpowiednio zbilansowanego śniadania w uchroni nasze dziecko od przedpołudniowego „wilczego głodu” i sięgania po niezdrowe przekąski, którymi szkolne sklepiki niestety wypełnione są po brzegi. Poranny posiłek warto przygotować wcześniej, aby móc  go zjeść wspólnie z dzieckiem w spokoju i bez nadmiernego pośpiechu. Unikajmy serwowania zbyt dużych porcji. Pojemność żołądka małego dziecka jest niewielka, dlatego mała miseczka owocowej owsianki lub czekoladowych płatków z mlekiem będzie wystarczająca. Posiłki powinny być urozmaicone, smaczne, a przede wszystkim atrakcyjne wizualnie. Pomysłów na śniadania dla najmłodszych jest wiele, dlatego należy wystrzegać się monotonii aby nie przyzwyczaić dziecka wyłącznie do jednej gamy smaków. Jeżeli jednego dnia serwujemy śniadanie słodkie (muesli z bakaliami, kaszka jaglana, owsianka z owocami, płatki na mleku, naleśniki, grzanki z dżemem), drugiego wybierajmy bardziej wytrawne warianty (twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem, jajecznica lub inne typy jajecznych dań, pasty warzywne, wytrawne omlety). Dietetycy alarmują, aby nie serwować dziecku do śniadania (a najlepiej do żadnego z posiłków) czarnej herbaty ze względu na zawartość kofeiny i teiny, które wpływają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Warto sięgać raczej po świeżo wyciskane soki, herbatki owocowe, ciepłe mleko z miodem, kakao lub owocowe koktajle.  

Pomysły na drugie śniadania do szkoły dla dzieci  

Kiedyś jedyną alternatywą jaką można było zaproponować dziecku w wieku szkolnym na drugie śniadanie była klasyczna kanapka z serem lub z szynką. Dziś te czasy bezpowrotnie minęły, bo na prawdę jest w czym wybierać. Oczywiście pożywnego i  zdrowego drugiego śniadania nie zastąpi paczka chipsów, słodki baton lub drożdżówka. Zanim jednak przystąpimy do skomponowania odpowiednio zbilansowanego posiłku powinniśmy pomyśleć o solidnym, niewielkim opakowaniu na drugie śniadanie lub lunch. Pamiętajmy, że nic nie działa na dzieci tak odpychająco jak zgnieciona kanapka wyjęta prosto z plecaka. Aby uniknąć takich sytuacji, kończących się zwykle niezjedzeniem posiłku, niezbędny wydaje się zakup śniadaniówki. Na rynku dostępny jest dziś bogaty wybór opakowań śniadaniowych (śniadaniówek) różnego typu, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wartymi polecenia są śniadaniówki oferowane przez markę Topgal odznaczające się atrakcyjnym designem, możliwością podgrzewania w mikrofalówce oraz mycia w zmywarce. Jak zalecają dietetycy, drugie śniadanie powinno być bogate w węglowodany złożone (ciemny chleb, makaron, kasza) oraz białka (sery, jogurty pitne, mięso drobiowe, rośliny strączkowe). Powinniśmy się wystrzegać produktów posiadających w swoim składzie nadmierną ilość cukrów – słodzone dżemy, kremy czekoladowe, drożdżówki, gazowane napoje typu Sprite – które spożywane w nadmiarze prowadzić mogą do otyłości lub innych poważnych chorób. Wybierając pieczywo z myślą o kanapkach dla dziecka warto sięgać po ciemne chleby lub bułki, które stanowią zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych kajzerek oraz innych białych wypieków. Wielu rodziców z myślą o drugim śniadaniu (jako ciekawszą alternatywę dla kanapek) wybiera tortillę lub wrapa, które wypełnić można dowolnym rodzajem składników serowo-mięsno-warzywnych (sałata, pomidory, ogórki, sery, wędliny, ryby). Muffiny wypełnione słodkim lub wytrawnym (warzywno-mięsnym) farszem będą równie pożywną i smaczną przekąską. Jeżeli dysponujemy większą ilością czasu możemy pokusić się o przygotowanie naleśników, racuchów lub placuszków serowych, bardzo lubianych przez najmłodszych. Doskonałym pomysłem na szkolny posiłek będą różnego typu sałatki przygotowane na bazie warzyw, makaronu oraz mięsa, o ile oczywiście dziecko posiada w szkole warunki potrzebne do zjedzenia posiłku wymagającego użycia sztućców. Alternatywą dla słodkich przekąsek będą wszelkiego rodzaju batony muesli posiadające w swoim składzie pełnowartościowe składniki takie jak: orzechy, suszone owoce, otręby, pestki dyni, słonecznika. Dodatkiem do każdego przygotowanego posiłku warto uczynić jakiś świeży owoc – jabłko, gruszka, banan – lub pokrojone warzywa (marchewka, seler naciowy, ogórek). 

 Po które napoje warto sięgać?

Obok pożywnego i zdrowego śniadania do szkoły powinniśmy również zadbać o napój. Dzieci w wieku szkolnym zdecydowanie za mało piją – jak podają naukowcy – co prowadzić może do odwodnienia. Jeżeli pomysł z codziennym kupowaniem wody butelkowanej wydaje nam się zbyt mało ekologiczny, a dziecko nie przepada za zbyt neutralnym smakiem wody niegazowanej to warto zaopatrzyć się w bidon lub termos. Najzdrowszym wariantem dla najmłodszych będą owocowe herbatki, owocowo-warzywne koktajle, świeżo wyciskane soki, domowe lemoniady itd. Należy unikać gazowanych napojów typu Coca-Cola, Fanta, Sprite ze względu na bardzo wysoką zawartość cukru oraz czarnych i zielonych herbat.  

 Jak radzić sobie z niejadkiem? 

Każdy dzień w szkole przepełniony jest niezliczoną ilością bodźców, z jednej strony nauka i przyswajanie wiedzy, z drugiej zacieśnianie kontaktów z rówieśnikami (rozmowy, gry, zabawy), a z trzeciej galopująca samodzielność (zmiana obuwia, stroju na WF, pakowanie i rozpakowywanie szkolnych niezbędników). Wchodzenie w nowe środowisko zawsze jest powodem dużych emocji, co może wywoływać u najmłodszych pewien rodzaj dyskomfortu, nieśmiałość, a nawet strach. W takich okolicznościach zjedzenie szkolnego posiłku może wypaść z listy szkolnych priorytetów. Wielu rodziców zmaga się z tym problemem. Największy błąd jaki możemy popełnić w takiej sytuacji to ukaranie lub skarcenie dziecka za niezjedzone drugie śniadanie. Istnieje spore ryzyko, że zyskamy wówczas efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast zachęcić dziecko do konsumpcji skutecznie je zniechęcimy. Aby zachęcić dziecko do jedzenia starajmy się przygotowywać tylko takie posiłki, które lubi i chętnie po nie sięga w okolicznościach domowych. Jeżeli dziecko przepada za naleśnikami z owocowym lub serowym farszem to idźmy tym tropem i zastąpmy nimi klasyczną kanapkę z szynką lub serem. Warto zwracać uwagę na to, aby posiłki obfitowały w warzywa i owoce, dlatego starajmy się zawsze dołączyć jakąś warzywno-owocową przekąskę, np.: pokrojoną marchewkę, paprykę, plastry ogórka, jabłko, banan lub jakieś owoce sezonowe. 

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów