Jaki wybrać piórnik dla dziecka?

Jaki wybrać piórnik dla dziecka?

Jaki piórnik dla dziecka kupić?

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego zwykle wiąże się z koniecznością skompletowania szkolnej wyprawki. Wśród uczniowskich niezbędników obok plecaków i tornistrów, których wybór spędza sen z powiek wielu rodzicom tym bardziej, że względy zdrowotne nie zawsze idą w parze z dziecięcymi oczekiwaniami wizualnymi, są piórniki szkolne. Stanowią one ważny element wyposażenia, a ich wybór jest istotny w szczególności dla młodszych uczniów. Uważa się wręcz, że wybór piórnika – z punktu widzenia dziecka – jest najbardziej wyczekiwanym i ekscytującym etapem kompletowania wyprawki. O ile w przypadku plecaka decydują kryteria zdrowotne – dziecko ma, więc ograniczone pole manewru, jeśli chodzi o wybór wymarzonego modelu – o tyle w przypadku piórnika panuje zupełna dowolność w wyborze koloru, motywu i fasonu. Najważniejszą kwestią pozostaje by konkretny egzemplarz przypadł do gustu jego użytkownikowi. Na rynku dostępny jest dziś bogaty wybór piórników, co powoduje, że trudno jest podjąć decyzję o zakupie tego odpowiedniego. Warto pamiętać, że piórnik – w odróżnieniu od plecaka, który dopasować należy do wzrostu i wymiarów – może dziecku służyć przez cały cykl kształcenia w szkole podstawowej, dlatego należy dobrze przemyśleć jego zakup. 

Jakie są rodzaje szkolnych piórników?

Asortyment sklepów z piórnikami oferuje dziś bardzo bogaty wybór różnego rodzaju piórników. Na początek przyjdzie nam zastanowić się nad wyborem konkretnego modelu. Piórniki szkolne dzielą się zasadniczo na dwa typy – piórniki w kształcie tuby / saszetki oraz klasyczne piórniki rozkładane. Pierwsze z nich posiada miękką konstrukcję,  zapinane są na zamek błyskawiczny i nie posiadają oddzielnych przegródek do wkładania przyborów. Wielu rodziców decyduje się na zakup takiego właśnie modelu ze względu na wygodę użytkowania – dziecko nie jest zmuszone do każdorazowego porządkowania wnętrza piórnika, a po skończonych zajęciach po prostu wrzuca wszystkie przybory do środka. Ich minusem jest trudność w sprawnym znajdowaniu poszczególnych elementów wyposażenia. Drugim wariantem jest piórnik rozkładany – otwiera się go jak książkę. Zwykle posiada usztywnioną konstrukcję, zapinany jest na zamek błyskawiczny i ma oddzielne, mocowane na gumce, przegródki na poszczególne przybory szkolne. Jego użytkowanie wymaga od dziecka większej dyscypliny – po skończonych zajęciach każdy element wyposażenia powinien zostać umieszczony w specjalnie do tego przeznaczonej przegródce. Wielkim plusem tego rodzaju piórników jest sprawne znajdowanie poszczególnych przyborów.

Jaki piórnik dla najmłodszych, a jaki dla starszych dzieci? 

Egzemplarze przewidziane dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej posiadają zwykle sporą ilość miejsca na szkolne przybory, w tym na: pióra, długopisy, ołówki, kredki, flamastry, linijki, ekierki, gumki, temperówki itd. Wielu rodziców decyduje się, więc na zakup piórnika z wyposażeniem, co znacznie ułatwia sprawę – nie musimy samodzielnie kompletować przyborów – i znacznie redukuje koszty oraz oszczędza nasz czas. Należy zwracać uwagę, na jakość dołączonych przyborów. Decydując się na tańszy piórnik nie powinniśmy być zdziwieni, jeśli dołączone kredki, flamastry lub długopisy nie będą zadowalającej, jakości i zbyt długo nie posłużą. Sięgajmy po piórniki sprawdzonych marek, które nie tylko są wykonane z solidnych, odpornych na zniszczenia i zabrudzenia materiałów, ale wypełnione są dobrej, jakości wyposażeniem. Jak na przykład piórniki marek: Coolpack, St. Majewski, Topgal, Paso, Bagmaster. Jeżeli wcześniej kupować będziemy plecak którejś z wyżej wymienionych marek, warto rozważyć zakup piórnika z tej samej linii kolorystycznej. Dzieci przywiązują dużą uwagę do szczegółów, co często umyka naszej uwadze, a pamiętajmy, że nic nie sprawi im większej radości niż komplet w postaci plecaka i piórnika z tym samym motywem przewodnim. Jeżeli kompletujemy wyprawkę z myślą o kilku latach postawmy na wzory bardziej klasyczne – kwiatowe, graficzne lub modele jednokolorowe – aniżeli motywy bajkowe, które z wiekiem mogą utracić w oczach dziecka na atrakcyjności. Oczywiście nie zapominajmy, że w przypadku piórników dla młodszych dzieci produceni przewidzieli zwykle inne motywy piórników dla chłopców a inne dla dziewczynek. W przypadku piórników młodzieżowych (do starszych klas podstawówki, gimnazjum oraz liceum) nie jest to już tak istotne. Niemniej starsi uczniowie często preferują piórniki w formie tub lub saszetek, zamiast klasycznych piórników jedno lub dwukomorowych.

W piórnikach z wyposażeniem na każdy element przewidziane jest ściśle określone miejsce, co sprzyja kształtowaniu u dziecka, już od najmłodszych lat, zmysłu organizacji i porządku. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu – z wyposażeniem lub bez wyposażenia –  zastanówmy się najpierw ile miejsca nasze dziecko będzie potrzebowało do przechowywania szkolnych przyborów. Wszystko uzależnione jest od tego, co powinno się w nim znaleźć. Jeżeli konieczne będą zarówno flamastry, kredki ołówkowe, świecowe, jak i pastele wybierzmy większy piórnik. Uczniowie klas starszych (IV-VI) zwykle nie potrzebują aż tyle przestrzeni do przechowywania akcesoriów szkolnych – miejsce kredek i flamastrów zastępują zwykle cyrkle i ekierki – dlatego w ich przypadku warto rozważyć zakup mniejszego piórnika. Pamiętajmy, że ciężar piórnika wpływa na ciężar całego plecaka, dlatego postępujmy rozważnie kompletując wyprawkę dla naszego dziecka. 

Jak znaleźć tani piórnik?

Kompletowanie szkolnej wyprawki często wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, czasem nawet przekraczającymi miesięczne możliwości budżetowe rodziny. Rodzic w bardzo krótkim odcinku czasu zobligowany jest do zakupu m.in. kompletu podręczników do wszystkich przedmiotów, zeszytów, akcesoriów piśmienniczych, obuwia sportowego na zmianę, stroju do ćwiczeń, nie wspominając już o plecaku i piórniku. Zdając sobie sprawę z tego, że czeka nas tak duży, jednorazowy wydatek rozplanujmy zakupy w czasie. Sierpień i wrzesień to najgorętszy okres, jeśli chodzi o kompletowanie szkolnej wyprawki, a co za tym idzie, w sklepach są wówczas najwyższe ceny. Warto, więc zadbać o zakup akcesoriów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (mowa tu przede wszystkim o piórnikach i plecakach, przedterminowe kupowanie podręczników jest zbyt ryzykowne), w miesiącach, kiedy popyt na szkolne artykuły jest niewielki (np. luty, marzec, kwiecień), możemy wówczas trafić na bardzo okazyjne oferty cenowe. Nie trzeba chyba wspominać, że w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

 

Opublikowany 2017-03-15 Home, kompletowanie szkolnej... 3725

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów