Plecak jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego ucznia. Towarzyszy mu już od pierwszych dni nauki w szkole podstawowej, później w gimnazjum i liceum, a często nawet i do ukończenia studiów wyższych. Oczywiście wraz z wiekiem użytkownika zmienia się model plecaka, jego kształt, rozmiar i kolor. Plecak ucznia musi pomieścić w sobie codzienny szkolny ekwipunek, w tym: zeszyty, książki, piórnik z artykułami piśmienniczymi, drugie śniadanie i inne uczniowskie niezbędniki, często także elektronikę w postaci laptopa lub tabletu. Nie trzeba chyba przypominać, że waga plecaka z pełnym wyposażeniem może osiągać ciężar kilku, a nawet kilkunastu kilogramów. Budowa ciała i postura dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym cały czas się kształtuje, dlatego wybór plecaka, który zapobiegał będzie przeciążeniom kręgosłupa jest kluczowy. Źle dobrany plecak lub tornister może niestety w przyszłości poskutkować bólami pleców, a nawet wadami postawy. Dla naszych najmłodszych najważniejszy jest zwykle wygląd (kształt, kolor, bajkowy motyw), jednak ten powinien odgrywać rolę drugo, a nawet trzeciorzędną. Choć niektóre sklepy stacjonarne i internetowe oferują na tyle bogaty asortyment, że znajdziemy w nich plecaki, które jednocześnie spełnią obydwa kryteria – zdrowotne i wizualne. Elementem, który z punktu widzenia komfortu i zdrowia naszych dzieci jest najważniejszy to waga plecaka oraz wbudowany system ochrony pleców. Odpowiednio wyprofilowane plecaki ochronią plecy naszych pociech, nawet jeżeli plecak będzie przepakowany lub zapakowany niewłaściwie.
Niestety, jeszcze nie wszystkie szkoły zapewniają dziś uczniom swobodny dostęp do szafek lub innych pomieszczeń, które umożliwiałyby pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych. Nasi najmłodsi są więc zwykle narażeni na codzienne noszenie pełnego ekwipunku szkolnego, który już sam w sobie bywa ciężki. Powinniśmy mieć to na uwadze podejmując decyzję o zakupie plecaka. Pamiętajmy, że każde dodatkowe obciążenie może w przyszłości poskutkować wadami postawy, szczególnie u najmłodszych.
Wedle wytycznych określonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej obciążenie tornistra lub plecaka dla ucznia szkoły podstawowej nie powinno przekraczać 10% - 15% jego wagi. Zatem dla dziecka ważącego 30 kilogramów ciężar plecaka powinien oscylować w granicach 3 - 4,5 kilogramów. Niestety, norma ta jest zwykle bagatelizowana, nie tyle przez rodziców, co przez władze szkół. Aby osiągnąć zdrowy balans powinniśmy decydować się na plecaki nie przekraczające norm wagowych. Dla dzieci z klas 0-3 najlepiej wybierać plecaki nie przekraczające 1 kilograma (bez wyposażenia), z kolei uczniowie wyższych klas nie powinni nosić plecaków cięższych niż 2 kilogramy (bez wyposażenia).
Decydując się na zakup konkretnego modelu powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo naszego dziecka. Wybór odpowiedniego plecaka nie jest zadaniem łatwym, tym bardziej, że na rynku dostępne są różne modele, kolory i fasony, które choć kuszą atrakcyjną ceną niekoniecznie będą odpowiednie dla kręgosłupa naszych najmłodszych. Wybierajmy te modele, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów, będą one nie tylko lekkie, ale i wytrzymałe. Dodatkowym atutem takich plecaków jest nieprzemakalność, co doceniać będziemy szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wśród marek, które produkują tornistry i plecaki spełniające normy zdrowotne znajdują się przede wszystkim: Topgal, St. Majewski, Bagmaster oraz Paso. W większości modeli znajdziemy dodatkowo elementy odblaskowe, które nie tylko stanowią atrakcyjną dekorację, ale przede wszystkim zapewnią naszym dzieciom widoczność na drodze i co najważniejsze - bezpieczeństwo.
Odpowiednio dobrany plecak lub tornister powinien być dopasowany do wzrostu, postawy i budowy ciała dziecka. Powinniśmy wybierać tylko te modele, które posiadają anatomicznie wyprofilowane plecy oraz usztywniony spód. Odpowiednio dobrany plecak powinien przylegać do pleców dziecka, dzięki czemu ciężar całego szkolnego ekwipunku będzie się rozkładał równomiernie na całej ich powierzchni. Ponadto modele z wyprofilowanymi, usztywnionymi plecami eliminują dyskomfort towarzyszący niekiedy pojawianiu się wypukłości – wystające krawędzie książek, zeszytów i piórnika.
Choć usztywnienia przekładają się na komfort użytkowania ich podstawowym zadaniem jest eliminacja ewentualnych skrzywień kręgosłupa u młodszych i starszych dzieci. Należy zwracać baczną uwagę na szelki plecaka. Powinny być szerokie, wykonane z miękkiego materiału i wzmocnione dodatkowymi przeszyciami, wówczas nawet, jeśli plecak zapakowany będzie po brzegi szkolnymi niezbędnikami, jego noszenie nie będzie powodowało najmniejszego dyskomfortu. Pamiętajmy, że zbyt wąskie szelki mogą doprowadzić do bolesnych otarć na ramionach. Dobrze, jeżeli szelki posiadają regulację długości, wówczas dostosować możemy ich długość do wzrostu dziecka. Jest to szczególnie ważne w przypadku uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, dzieci w tym wieku bardzo szybko rosną. Plecak z regulacją szelek będzie nie tylko praktycznym, ale i przyszłościowym rozwiązaniem.
Dzisiejsze plecaki wyposażone są w dodatkowe rozwiązania, które przekładają się na wygodę noszenia. System wentylacyjny Venti Stream, oferowany w plecakach marki St. Majewski, powoduje, że przestrzeń między plecami dziecka, a plecakiem nie jest narażona na przegrzanie lub spocenie. Bogaty wybór różnych modeli plecaków dziecięcych i młodzieżowych dostać możemy w sklepie internetowym: www.strefaucznia.pl. Oferowane przez nasz sklep szkolne plecaki nie dość, że spełniają wymogi zdrowotne – waga i ergonomia – to zadowolą pod względem estetycznym nawet tych najbardziej wymagających. Najmłodsi mogą wybierać spośród popularnych motywów bajkowych: Spiderman, Minionki, Angry Birds, Barbie, My Little Pony, natomiast starsi uczniowie znajdą plecaki z modnymi, designerskimi geometrycznymi wzorami, motywami kwiatowymi oraz wieloma innymi, które posiada w swojej ofercie nasz sklep.
___________
___________
___________
_____________
PAPIEROWE
POZOSTAŁE PRZYBORY SZKOLNE