Manualny rozwój dziecka poprzez rysowanie

Manualny rozwój dziecka poprzez rysowanie

Korzyści płynące z rysowania w rozwoju dziecka

Każdy rysunek ma swoją własną historię. To właśnie za ich pomocą dziecko jest w stanie pokazać wszystko to, czego nie może jeszcze wyrazić słowami. Rysowanie jest tak samo ważne jak rozmowa. Daje możliwość obserwowania głęboko ukrytych przeżyć dziecka, dokumentuje marzenia, sny, pragnienia, a także lęki. Świat wykreowany na czystej kartce papieru to bezkresna kraina wypełniona wyobraźnią młodego artysty. Kiedy dziecko rysuje używa jedynie swoich dłoni, jedynak tylko pozornie. W rzeczywistości najbardziej w tej czynności wykorzystywany jest mózg. Koordynuje cały ruch dłoni, od czego zależy staranność wykonania prac. Trenując umiejętność rysowania, w praktyce trenujemy mózg.

Czy rysowanie rozwija mózg i zdolności manualne dziecka?

Na szczęście, większość dzieci wprost uwielbia rysować. Rysowanie jest tradycyjną metodą rozwijania zdolności manualnych u dzieci. Zaś malowanki, które wymagają od dziecka wypełniania konturów jakiegoś rysunku, rozwijają sprawności motoryczne, o ile w trakcie malowania będziemy zwracać dziecku uwagę, aby nie rysowało poza konturem rysunku. W rozwoju motorycznym oraz przestrzennym, z pomocą przychodzą także naklejki i łączenie punktów w określony kształt. Nauka poprzez rysowanie nie ogranicza się jedynie do wykorzystywania bloków i malowanek. Specjalne szablony, w których znajdują się proste rysunki na przykład takie jak figury geometryczne, które dziecko będzie mogło powtarzać przez całą linijkę, pomogą zapamiętać kształt danej figury, co będzie nieocenioną  pomocą na przyszłych lekcjach matematyki.

Rysowanie spełnia niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka. Rozwija wyobraźnię i fantazję, ponieważ dziecko nie jest w żaden sposób ograniczone w swojej twórczości. Wzmacnia również poczucie własnej wartości , dzięki czemu dziecko bardziej wierzy w siebie i w swoje umiejętności, co jest bezcenne w życiu społecznym. Dzięki rysowaniu rodzice mogą lepiej zrozumieć to co czuje ich dziecko. Są również w stanie wcześnie wychwycić wszelkie problemy z którymi boryka się ich dziecko. Rysowanie pomaga zauważyć nawet pozornie nie istotne problemy neurologiczne, jak słaby chwyt czy też problemy z napięciem mięśniowym, dzięki czemu możliwe jest ich szybkie korygowanie. Istotnym jest więc, aby do rysowania z dzieckiem włączyli się także jego rodzice. Wszak wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju. Zabawy kredkami są pierwszym krokiem przygotowującym do rzeczywistości szkolnej.

Dzięki sprawności raczek, dziecku łatwiej będzie opanować umiejętność pisania i wykonywać inne manualne zadania szkolne. Im mniej trudności napotka dziecko w szkole, tym mniej będzie się ono zniechęcać do dalszych działań, dzięki czemu z zapałem i łatwością będzie radziło sobie ze wszystkim czego będzie wymagał nauczyciel. Rysowanie pomaga więc w pewnym stopniu polubić szkołę. Dlatego właśnie warto zadbać, aby dziecko miało wiele kolorowych kredek, kartek, a także gotowych kolorowanek.

Jakie kredki do rysowania dla dzieci?

Zwłaszcza podczas pierwszych prób rysowania, dobrze jest zaopatrzyć dziecko w kredki dobrej jakości. Kredki o nieatrakcyjnych kolorach, czy też takie, które często się łamią i sprawiają trudność w rysowaniu, mogą zniechęcić dziecko do dalszych rysunkowych eksperymentów i rozwoju w tym kierunku. Wśród rodziców, najbardziej polecanym rodzajem kredek dla dzieci, są kredki grube o trójkątnym przekroju. Rozwijają one prawidłowy chwyt pęsetkowy, który w przyszłości będzie wykorzystywany  do prawidłowego trzymania ołówków i długopisów, z którym często dzieci mają duży problem. Grube kredki jako dodatkową zaletę, mają swoją wytrzymałość, dzięki czemu przetrwają dłużej, przy nawet nie delikatnym traktowaniu. Już wiele mam przekonało się, że tego rodzaju kredki bardzo trudno zniszczyć czy połamać, a głównym powodem przymusu kupna kolejnego zestawu, jest fakt pogubienia kredek, na co niestety producenci nie znaleźli jeszcze żadnego rozwiązania. Kredki te są atestowane, specjalnie przeznaczone dla dzieci, wolne od jakichkolwiek substancji toksycznych lub szkodliwych. Możemy je dać dziecku bez jakichkolwiek obaw.

Kredki dla starszych dzieci - które będą najlepsze?

Dla dzieci starszych z większą wprawą w trzymaniu kredek, dobry będzie zestaw składający się kredek ołówkowych o przekroju sześciokątnym oraz świecowych, gdyż w jego pracach będą pojawiać się elementy potrzebujące kolorowania szczegółowego jak i większe powierzchnie do wypełnienia, co szczególnie możemy zaobserwować na przykład w wymyślnych rysunkach księżniczek i samochodów. Dobrym rozwiązaniem będą także pastele. Jednak o  ile przy używaniu kredek dziecko się nie ubrudzi, to już przy używaniu pasteli istnieje takie ryzyko, szczególnie narażone na ubrudzenie się są palce i ubranie, z którego może być ciężko sprać zwłaszcza ciemne kolory.

Jeśli jednak dziecko nie garnie się do rysowania, a na widok kredek i bloku ucieka z krzykiem, warto się zastanowić nad wizytą u lekarza, ponieważ może to być objaw problemów neurologicznych czy też rozwijającej się dysleksji. A z pewnością lepiej przeciwdziałać niż leczyć.

Jak widać rysowanie dziecka to niezwykle obszerne zagadnienie, które każdy rodzic powinien zgłębić według własnego zapotrzebowania. Praca rodzica jest niezwykle trudna, jednak aby choć troszkę ją ułatwić, w naszym sklepie znajdziecie Państwo produkty tylko najwyższej jakości. 

Opublikowany 2016-06-08 Home, Pozytywna dyscyplina i... 6690

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów