Jak zapobiegać bólowi pleców u dziecka podczas noszenia ciężkich plecaków

Jak zapobiegać bólowi pleców u dziecka podczas noszenia ciężkich plecaków

Ból pleców u dzieci związany z noszeniem ciężkich plecaków to coraz powszechniejszy problem, którego nie można lekceważyć. Dlatego warto wiedzieć, jak temu zapobiegać. W tym poradniku dla rodziców przeczytasz o kilku prostych krokach, które pomogą chronić kręgosłup dziecka przed urazami i bólem.

  1. Wybór plecaka

Wybierając plecak dla dziecka, zwróćmy uwagę na kilka istotnych cech. Po pierwsze, powinien być lekki i ergonomiczny, tzn. dostosowany do wzrostu i budowy dziecka. Po drugie, warto wybrać taki model, który posiada szelki i pas biodrowy, dzięki czemu ciężar plecaka jest równomiernie rozłożony na plecach i biodrach. Po trzecie, plecak powinien mieć kilka komór, co ułatwi organizację zawartości i uniknie przeciążenia jednego miejsca.

  1. Pakowanie plecaka

Kiedy już mamy odpowiedni plecak, czas na jego pakowanie. Najcięższe rzeczy, takie jak książki, zeszyty czy laptop, powinny być umieszczone blisko pleców, a lżejsze akcesoria, np. piórnik czy chusteczki, na zewnątrz. W ten sposób ciężar plecaka jest równomiernie rozłożony i nie obciąża jednego punktu na plecach dziecka.

  1. Waga plecaka

Plecak z powinien ważyć nie więcej niż 10-15% masy ciała dziecka. Dlatego przed wyjściem do szkoły warto zważyć plecak z pełnym wyposażeniem, aby uniknąć jego przeciążenia. Jeśli waga plecaka przekracza 15% masy ciała dziecka, należy odłożyć zbędne rzeczy i pozostawić tylko najważniejsze.

  1. Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające przed i po noszeniu plecaka pomagają zrelaksować mięśnie i zapobiec ich nadmiernemu napięciu. Zachęć dziecko do kilku prostych ćwiczeń, takich jak np. przenoszenie ciężarów z jednej strony na drugą, obracanie ramion czy skłony boczne.

Podsumowując, ból pleców u dzieci związany z noszeniem ciężkich plecaków można skutecznie zapobiegać. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka prostych kroków, takich jak wybór odpowiedniego plecaka, prawidłowe pakowanie, kontrola wagi oraz regularne ćwiczenia rozciągające. To właśnie te proste kroki pomogą zachować zdrowie kręgosłupa dziecka na długi czas.

Opublikowany 2023-03-03 Home, Zdrowie i bezpieczeństwo w... 299

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów