Plecak na szkolną wycieczkę dla chłopca

Plecak na szkolną wycieczkę dla chłopca

Okres szkolny to dla większości dzieci, obok rozlicznych uczniowskich obowiązków, czas na pierwsze wycieczki w gronie kolegów i koleżanek ze szkolnej ławy. Zorganizowanie wycieczkowego ekwipunku dla dziecka – szczególnie jeśli czynimy to po raz pierwszy – może okazać się kłopotliwe. Z jednej strony zadbać musimy o odpowiedni bagaż, z drugiej o właściwą ilość rzeczy na jeden, dwa lub trzy kolejne dni, a znowu z trzeciej o prowiant, którego nie zabraknie podczas pobytu. Takie okoliczności sprzyjają popadaniu w niepotrzebną rodzicielską panikę, m.in. obawiamy się nieprzewidzianych sytuacji, w których znaleźć się może nasze dziecko, gdy nas nie będzie obok. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje zachowanie spokoju i przygotowanie wycieczkowego ekwipunku w taki sposób, aby dziecku niczego nie zabrakło, a bagaż nie był zbyt ciężki i przepakowany. Rodzaj, typ i wielkość bagażu powinniśmy dostosować nie tylko do ilości dni dziecka poza domem, ale do jego wagi i wzrostu. Możliwie najlepszym wyborem będą plecaki ze względu na ich dobroczynny wpływ na postawę ciała i kręgosłup, czego nie można powiedzieć o wypełnionych po brzegi torbach czy walizkach. Nawet niewielki (z pozoru) plecak może okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, jeśli jest pakowny i posiada praktycznie rozlokowane kieszenie. Podejmując decyzję o zakupie plecaka na wycieczkę, starajmy się sięgać po takie modele, które służyły będą naszemu dziecku także w innych okolicznościach. Czym powinien się charakteryzować plecak idealny na szkolną wycieczkę? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? Jaki plecak wybrać z myślą o kilkuletnim chłopcu, a jaki dla nastolatka?

Modele i wymiary plecaka stosownie do wieku

Wybór konkretnego modelu, rozmiaru i wagi plecaka wycieczkowego pozostaje kwestią indywidualną. Zanim więc przejdziemy do selekcji wizualnej i cenowej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, które zadecydują o komforcie noszenia, pakowności i bezpieczeństwie naszego dziecka. Wybierając plecak wycieczkowy, możemy śmiało opierać się na wytycznych stawianych przed zakupem klasycznego plecaka szkolnego lub tornistra. Wymiary plecaka mają kluczowe znaczenie, należy je dostosować do wzrostu i wagi dziecka – powinien on szerokością odpowiadać szerokości pleców dziecka, natomiast jego długość powinna odpowiadać długości pleców w odcinku od ramion do dolnej (lędźwiowej) części pleców. Odpowiednio dobrany plecak powinien przylegać do pleców tak, aby ciężar rozkładał się równomiernie na całej ich powierzchni. Dobrze, jeśli paski plecaka posiadają regulowane szelki, wówczas możemy na bieżąco korygować wysokość plecaka w stosunku do wzrostu dziecka. Zwracajmy uwagę na jakość profilowania pleców, szerokość szelek (zbyt wąskie mogą boleśnie odciskać się na ramionach) oraz obecność zapinanego paska na wysokości klatki piersiowej/pasa (pomaga odciążyć plecy). Ważną cechą plecaka wycieczkowego jest jego pakowność oraz waga (sama w sobie). Im bagaż będzie większy i cięższy, tym większą dziecko będzie miało trudność podczas jego przenoszenia. Stawiajmy więc na średniej wielkości i lekkie modele plecaków (waga do 1 kg bez zawartości) odznaczające się dużą pakownością, czyli takie, które posiadają dużą ilość mniejszych lub większych przegródek. Warto pamiętać, że dziecko nie powinno nosić ciężaru przekraczającego 10-15% wagi ciała bowiem może to prowadzić do wad postawy, bólu pleców i ramion. Kompletując dalszą część wycieczkowej wyprawki, poszukujmy rozwiązań kompaktowych i wielofunkcyjnych. Zamiast klasycznego ręcznika frotté zapakujmy szybkoschnący ręcznik z mikrofibry, a w miejsce pełnowymiarowych kosmetyków te o mniejszej pojemności.

Plecaki idealne na szkolną wycieczkę lub wyprawę w góry

Plecak kupowany z myślą o wycieczkach szkolnych i wyjazdach weekendowych za miasto powinien spełniać dwa podstawowe warunki: być pakowny i lekki. Warto przy tym zwracać uwagę na takie modele, które sprawdzą się także w warunkach codziennych – jeśli nie w szkole, to chociaż podczas zajęć pozalekcyjnych (basen, zajęcia gimnastyczne, sporty grupowe). Najlepszym rozwiązaniem będą plecaki wykonane z poliestru, bo ten materiał nie dość, że odznacza się wytrzymałością, jest lekki, praktyczny, łatwy do odczyszczenia, to jeszcze zapewnia nieprzemakalność i ochronę wnętrza plecaka przed przemoczeniem. Większość plecaków, o ile producent nie zaznaczył inaczej, można wyprać ręcznie, w pralce lub w pralni chemicznej. Jeśli planowana wycieczka zakłada piesze wędrówki po górach, to sięgajmy po modele, które posiadają elementy zwiększające funkcjonalność, np. boczne kieszenie umożliwiające sięganie do wnętrza plecaka bez konieczności jego zdejmowania. Z myślą o wyjazdach jednodniowych możemy sięgnąć po plecak nieodbiegający rozmiarem od klasycznego szkolnego lub sportowego plecaka. Na dłuższe wyjazdy, organizowane z myślą o uczniach wyższych klas szkoły podstawowej lub liceum, warto już kupić typowo turystyczny model plecaka, który oprócz suchego prowiantu, zmiany odzieży i codziennych drobiazgów pomieści śpiwór oraz inne wycieczkowe niezbędniki. Podczas zakupu zwracajmy uwagę na rozmieszczenie oraz ilość kieszeni wewnątrz i na zewnątrz, będzie się to przekładało na funkcjonalność i pakowność plecaka. Jeśli wnętrze jest dobrze zagospodarowane, to nawet niewielki rozmiar plecaka może okazać się wystarczający. Obok pakowności zwracajmy uwagę na jakość wykonania plecaka – czy posiada solidny, wzmocniony zamek, czy szwy są podwójne, a przeszycia dodatkowo zabezpieczone laminowaniem.

Plecaki wycieczkowe dla chłopców

Gdy uda nam się zawęzić poszukiwania plecaka do kilku modeli, najbardziej wpisujących się w potrzeby naszego dziecka, możemy skupić się na względach wizualnych i kolorystyce. Jeśli na zakupy wybieramy się wspólnie, to odpada nam problem z wyborem wzoru lub motywu wpisującego się w gusta naszego dziecka. Natomiast jeśli decyzję podjąć musimy samodzielnie, bo plecak ma być prezentem na zbliżającą się okazję (urodziny, imieniny, Dzień Dziecka), to staniemy przez niemałym dylematem. Bardzo popularnym trendem plecakowym, szczególnie wśród uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, są plecaki z motywem bajkowym. Najmłodsi mają zwykle swoje ulubione postacie z kreskówek i bajek, a otaczanie się przedmiotami z ich wizerunkiem dostarcza im wiele radości. W gusta chłopców wpiszą się zapewne plecaki w ciemniejszych odcieniach z motywem m.in. Spidermana, Supermana, Star Wars, Transformersów, Minionków, Angry Birds, Strażaka Sama. W gusta starszych chłopców i nastolatków bardziej wpiszą się natomiast wzory neutralne, jedno lub dwukolorowe z geometrycznym wzorem (paski, kratka, trójkąty, kółka).

Alternatywa dla klasycznego plecaka

Ciekawą alternatywą dla klasycznych plecaków są plecaki na kółkach. Jedyną (wizualną i funkcjonalną) różnicą jest obecność kółek i wysuwanej rączki, która pozwala zamienić plecak w niewielką walizkę. Największą zaletą tych modeli jest całkowite odciążenie kręgosłupa i ramion. Nie będzie to jednak najbardziej trafione rozwiązanie, jeśli poszukujemy plecaka na wycieczkę typowo górską. Natomiast jeśli planowany wyjazd będzie raczej miejskim zwiedzaniem to warto, o ile będzie to w zgodzie z oczekiwaniami dziecka, rozważać zakup. Wybierając plecak na kółkach, zwracajmy szczególną uwagę na trzy elementy: jakość materiału, z którego został wykonany, na kółka oraz stelaż. Wysokiej jakości wodoodporny materiał pozwoli uniknąć przemoczenia zawartości, kauczukowe kółka pozytywnie wpłyną na cichą pracę i sterowność plecaka, a stelaż wykonany z lekkiego aluminium nie będzie stanowił dodatkowego obciążenia. Plecak na kółkach będzie odpowiedni dla starszych dzieci i dla nastolatków. Jest praktyczny i funkcjonalny, więc sprawdzi się nie tylko podczas szkolnych wycieczek i krótkich wypadów za miasto, ale także jako podstawowy plecak szkolny.

Gdzie kupić?

W ofercie sklepu strefaucznia znajdziecie bardzo szeroką ofertę plecaków dla chłopców. Oprócz  plecaków wycieczkowych proponujemy chłopięcie plecaki do szkoły, plecaki dla chłopców młodzieżowe, a także plecaki dla chłopców w wieku przedszkolnym. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz komentowania artykułu. 

Opublikowany 2019-02-27 Home, Mali podróżnicy - podróże... 2992

Menu

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów